Miután az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) nem adta ki azokat a közérdekű adatokat, amelyek megmutatnák azt, hogy milyen módszertan szerint riasztják a mentőegységeket (a segélyhívástól, vagy a mentőegység riasztásától a mentő feladathoz rendelésétő), illetve azt sem, hogy az Országos Mentőszolgálat az esetek 75, illetve 90 százalékában mennyi időn belül ér ki, ezért Ferenci Tamás biostatisztikus az oldalán közzétett egy becslést, amely ezekre a kérdésekre választ ad.
Tekintettel arra, hogy az OMSZ közérdekű adatigénylésem során megadta riasztási kategóriák szerint budapesti és országos bontásban is a mentőegységek kiérkezési idejének az átlagát és a mediánját is (azt az időt, amire igaz az, hogy ennyi alatt az esetek feléhez kiérnek, illetve az esetek másik feléhez való kiérkezés több időt igényel ennél), Ferenci statisztikai számításokkal meg tudta becsülni a mentők kiérkezési idejét az esetek 90 százalékában Budapesten és országosan is.
A Mentőszolgálat saját protokollja (Kérdezési protokoll mentésirányítók részére Szabványos Eljárásrend v2.0 / 2023.12.19.) így fogalmaz a legmagasabb szintű segélyhívás, a P1 riasztási szint esetén:
“Olyan kórfolyamatok/állapotok, amelyek azonnali, illetve minél hamarabbi, agresszív beavatkozást igényelnek, beleértve a telefonon történő azonnali tanácsadást is. Ezek a betegek keringésmegállást szenvedtek, vagy újraélesztés után helyreállt a keringésük, vagy beavatkozás nélkül légzés/keringésmegállás fenyeget, légúti, légzési, keringési státuszuk instabil, esetleg végtag elvesztése fenyeget. Vonalban maradás feltétlenül szükséges. A P1 kategória esetén mindig a legközelebbi egységet riasszuk először (autó-allokáció alapján).”
2023 óta azonban a P1-es prioritási szintet is két részletre bontották, megjelent a Kiemelt P1 -es kategória és asima P1-es kategória. A Kiemelt P1-es kategóriába azokat az eseteket sorolják, “ahol a beteg élete kizárólag azonnal megkezdett segítségnyújtással menthető meg. “, míg a P1-es kategóriába azok az esetek tartoznak, amelyek esetében azonnali beavatkozás nélkül légzés-keringésleállás fenyeget, vagy a légzési keringési státusz instabil (pl. polytrauma, tüdőödéma).
Ennek megfelelően sajnos Ferenci számításai szerint a mentők például újraélesztéshez, azaz a Kiemelt P1 kategóriában országosan 19-23 perc körül, Budapesten 17-25 perc körül értek ki az esetek 90 százalékában.
Míg a P1-es kategóriát tekintve, azaz a például balesetben eszméletlen polytraumás (életveszélyes sérülések mellett többszörös csonttörések) betegekhezországosan 22-27 perc körül, Budapesten 25-30 perc körül alakult a 90 százalékos kiérkezési arány.
Ezen feladatok tekintetében Nyugat-Európában az átlagos célérték 7-8 perc , míg kilencven százalékban elvárás, hogy a mentő kevesebb, mint 15 percen belül a hívástól számítva kiérkezzen.
Még rosszabb a helyzet a Mentőszolgálat által potenciálisan életveszélyes, vagy végtag elvesztésével potenciálisan fenyegető állapotokat jellemző P2-es kritériumoknál, itt a kiérkezési idők így alakulnak: országosan 40-45 perc körül, Budapesten 60-70 perc körül alakult a becsült 90 százalékos kiérkezési idő.
Ennek ellenére Győrfi Pál Mentőszóvivő a következő nyilatkozatot adta:
„Alaptalan és káros ez a lejáratókampány, hiszen egyrészt elbizonytalanítja a betegeket, másrészt félrevezeti a közvéleményt, ráadásul a mentődolgozókat is nehezebb helyzetbe hozza, miközben a magyar mentőszolgálat működése nemzetközi összehasonlításban is az egyike a legjobbaknak. A kiérkezési idő adatok tekintetében sem vagyunk elmaradásban, és folyamatosan azon dolgozunk, hogy egyre gyorsabbak és egyre jobbak legyünk a betegeink érdekében”
Én egészen biztosan nem találtam olyan nyugat-európai nemzetközi összehasonlítást, ahol rendben lett volna az, hogy a mentőszolgálatnak az újraélesztéshez való kiérkezési ideje nagyvárosi környezetben az esetek kilencven százalékában 25 perc körül volt, vagy a potenciálisan életveszélyes állapotokhoz a nagyvárosi környezetben a kiérkezési ideje egy órán túli lenne.
Így amely szerint ezen kiérkezési adatok rendben vannak és nemzetközi szinten elfogadhatóak, úgy ajánlanám Győrfi Pál mentőtiszt és mentőszóvivő kezébe bármely élettankönyvet, vagy bármely a sürgősségi ellátás rejtelmeit taglaló tankönyv részletes tanulmányozását.